Eyüp Belediyesi Genç Akademi

Tarihi Yeniden Düşünmek
KATILIM FORMU
  • Kara Süleyman Tekkesi
  • 12 Ocak 2016 / 01 Mart 2016
  • 18.30 - 20.00

Tarihi Yeniden Düşünmek Programı Nedir?

Eyüp Genç Akademi’de gerçekleştirilen programlardan biri olarak Tarihi Yeniden Düşünmek programı tarih disiplinini okuma, anlama, yorumlayabilme, diyalektik yapma yeteneklerinin geliştirileceği, ek olarak; özgün tarih metodolojisi, kaynak kullanımı, tarih yazıcılığı konularında becerilerin geliştirileceği akademik bir programdır. Belirlenen hafta sayısında birbirinden farklı konu ve başlıklarda derslerin işleneceği Tarihi Yeniden Düşünmek programı yalnızca bir ders programı olarak işlemez ve yazım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, yayınların yapılması, özgün bir metodolojinin oluşturulması hususunda etkinlik alanının oluşturulması sağlanır.

Neden Tarihi Yeniden Düşünmek?

Bu program ile başta özgün tarih metodolojisi ile ilgili bir çalışma yapılacak iken aynı zamanda üniversitelerde tarih bölümlerini destekleyecek bir programın da ortaya çıkması sağlanacak. Bu program daha once ciddi bir şekilde üniversite dışında ele alınmamış olduğu gibi gerçekleşmesi halinde referans bir çalışmayı da teşkil edecektir. Program ile yıldan yıla sürdürülebilir olmak hedefleniyorken konu başlığı altında çıkan nihai çıktılar ilmi değer taşıyacak ve kendisinden sonraki çalışmaları etkileyecektir.

 

    Ad

 

Tarihi Yeniden Düşünmek Programına Kimler Katılabilir?

Üniversite okumakta olan ve konu ile ilgilenen veya kendisini geliştirmek isteyenler katılım sağlayabilirler. İlk aşamada tarih öğrencileri tercih edilecekken toplam katılımcılar içerisinden konuya ilgi duyan farklı ve interdisiplinel çalışmalarla destek olabilecek adaylar da programa dahil edilebilerler.

 

Programın Süresi Ne Kadardır?

Program 6 hafta ders, sonraki 1 hafta değerlendirme toplantısı olmak üzere toplamda 7 hafta surer. Ara tatil ya da öngörülemeyecek ertelemelerden dolayı 8 hafta, 2 aylık bir program ön görülmüştür.

 

Haftalık Ders Süresi Ne Kadardır?

Her hafta Salı günleri olmak üzere 2 saatlik çift dersten oluşur. 

 

Programın Sonunda Katılımcıların Kazanımları Neler Olacak?

Program sonunda elde edilecek çıktılar tek taraflı değildir. Genç Akademi’de yapılmış olmasından dolayı tarih alanında kurumsal bir referansın ortaya çıkacağı gibi konu hakkında müteakip çalışmalar da teşvik edilecektir. Katılımcılar ise konuyla ilgili olan kişilerden oluşacağından hayatlarının geri kalanında metin okuma, yorumlama, kaynak kullanma ve yazma çalışmalarında makbül bir yöntemi takip ederek çalışmalarını sürdüreceklerdir.

 

Dersler Nasıl İşlenir?

Dersler seminer olarak düzenlenmektedir. Söz konusu başlıklar dersin bir moderator eğitmeni eşliğinde konuk hocalar ile zenginleştirilebilir. Belirlenen sure zarfında çalışmalar seminer bazlı işlenir ancak katılımcıların interaktif katılımları öncelenir. Haftalar arasında destek etkinlikler, kültürel faaliyetler de düzenlenir. Program süresince yayın faliyetleri ve çeşitli toplantılar düzenlenir.

 

Programın Sonunda Katılımcılara Herhangi Bir Belge Verilecek mi?

Evet. Programımızın sonunda en az yüzde 80 katılım gerçekleştirmiş olanlara katılım belgesi verilecektir. Program çerçevesinde seminer programları dışında ayrıca etkinlik gösterenler farklı bir ek belgeyle daha ödüllendirilirler.

 

SON BAŞVURU TARİHİ - 10 OCAK

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.